Blogunkban (általában) hetente kétszer olvashatják a környezet- és természetvédelem, a fenntarthatóság témakörével kapcsolatos hírek, elemzések rövid, lényegre törő tartalmi összefoglalóját. Főbb forrásaink az országos napilapok: a Népszava (Nv), a Magyar Nemzet (MN), a Magyar Hírlap (MH) és a Világgazdaság (VG), illetve ezek online változata, valamint számos internetes portál, köztük a greenfo.hu, valamint az index.hu és a hvg.hu zöldrovata.
KÖZLEKEDÉS-ÖKOLÓGIA, LEVEGŐTISZTASÁG, ZAJVÉDELEM
Karácsony Gergely annak ellenére ragaszkodik a pesti alsó rakpart lezárásának tervéhez, hogy az intézkedés ellen már több szervezet is, köztük a Magyar Autóklub is szót emelt. Gyulainé Tóth Zsuzsa, a Magyar Autóklub jogi képviselője szerint környezet- és balesetvédelmi szempontból is rossz döntés a rakpart lezárása. „Szakmai előkészítésről sincs információnk, forgalomszámlálási adatokról sem tudunk” – hangsúlyozta. Furcsállja, vajon Karácsony Gergely mire alapozza azt, hogy a budapestiek többsége támogatja a pesti alsó rakpart fejlesztését. Egy évvel ezelőtt az Autóklub is készített egy felmérést, ahol a 11 ezer válaszoló hatvan százaléka utasította el a rakpart lezárását. Meg kellene vizsgálni azokat a terveket, amelyek értelmében a rakpart lefedésével oldanák meg a lezárást, hogy a zöldfelület és az autóforgalom is megmaradjon. Erre van több példa külföldön. (greenfo.hu)
KLÍMAVÁLTOZÁS, ENERGIATAKARÉKOSSÁG
Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszervezet (WMO) főtitkára szerint a tudósoknak a szén-dioxid-leválasztási technológiára kell koncentrálni, ami még a fejlesztés korai szakaszában van. A tengerszint emelkedése, az óceánok melegedése és savasodása több száz évig folytatódni fog, hacsak nem lesznek új metódusok, amikkel a szenet eltávolíthatjuk a légkörből.
Számos szervezet fejleszt ilyen módszereket, bár ezek többnyire még csak prototípusok. A nagy technológiai cégek, köztük a Meta és az Alphabet nemrégiben összefogtak, hogy együtt dolgozzanak a szén-dioxid-kivonás technikáin. Az IPCC szerint a világnak 2050-ig évente hatmilliárd tonna szén-dioxidot kell eltávolítani a légkörből, hogy elkerüljük az éghajlatváltozás katasztrofális hatásait. (index.hu)
Pert indított a VW csoport ellen a Greenpeace, azt állítva, hogy bár tisztában volt termékei környezetkárosító hatásaival, tudatosan próbálta lassítani a klímaváltozás elleni intézkedéseket. A Greenpeace szerint a konszernnek komoly szerepe volt a globális felmelegedés erősödésében. Az igazgatótanácsi üléseinek jegyzőkönyvei azt bizonyítják, hogy az autógyártó már a ’80-as évek óta tisztában volt a fosszilis üzemanyagok égetése és a klímaváltozás közötti összefüggéssel. A VW kutatórészlegének vezetője 1983 végén személyesen figyelmeztette a vállalat vezetését: a legfrissebb amerikai kutatási eredményekről számolt be, és bemutatott olyan tanulmányokat is, amelyek konkrét lépéseket soroltak fel a fosszilis üzemanyagok kivezetésével kapcsolatban.
Ám a cégvezetés figyelmen kívül hagyta a figyelmeztetést, sőt aktívan tettek is az ellen, hogy a politika hasonló lépéseket foganatosítson. Az igazgatóság egyik szóvivője arra figyelmeztetett, hogy ha az autópályákon sebességkorlátozásokat vezetnek be, az káros lehet a német autómárkák imázsa szempontjából. A vállalat akkori értékesítési vezetője felszólalt az ellen, hogy a VW beszálljon a klímavédelmi párbeszédbe, és megakadályozta, hogy egy a klímaváltozással kapcsolatos céges anyag nyilvánosságra kerülhessen. A Greenpeace azt szeretné elérni, hogy a konszern legkésőbb 2030-ig hagyjon fel a belsőégésű motoros járművek forgalmazásával. Miközben a vállalat demonstratívan kampányol az elektromos modelljeivel, a valóságban eladásainak több mint 90 százalékát még mindig környezetkárosító autók teszik ki.
Az első tárgyalás sajtóbeszámolói szerint a bíró azonban inkább a felperest vonta kérdőre. Megkérdőjelezte, hogy a német jogrendben értelmezhető-e a számonkért „üvegházhatású gázoktól mentes élethez való jog” a magántulajdon védelme és az egészséghez való jog részeként. Azt is egyértelművé tette, hogy a felperesnek kell majd tételesen azt is bizonyítania, hogy az általa nehezményezett károk nem csak elméletileg fenyegetnek, hanem már konkrétan be is következtek. (hirado.hu)
Meg kell erősíteni a magyarországi energiatermelést, mert nem mindig lesz elérhető „a csövön keresztül” a gáz és az olaj – jelezte Palkovics László egy zalaegerszegi konferencián. A miniszter szerint léteznek olyan innovatív technológiák, amelyekkel eddig nem foglalkoztak, mert nem tűntek fontosnak, de a megváltozott környezetben már szükség lehet rájuk. Ilyennek nevezte például a makói palagázmező kitermelését vagy a lezárt zalai olajkutak újraindítását. Gondolkodni kell, hogy miként lehet évi 1,5 milliárd köbméterről 2,5 milliárdra emelni az éves gázkitermelésünket.
Környezetbaráttá kívánják alakítani a Mátrai Erőművet, ahol 2025-ben leállítanák a lignittel működő blokkokat, de tartaléknak megtartanák. Újból foglalkozni kell a „kritikus energiahordozók és nyersanyagok” magyarországi kitermelésének lehetőségeivel. Eddig a technológia drága volt, nem lett volna versenyképes, de mára ez sok esetben megváltozott. (greenfo.hu)
ATOMENERGIA, ATOMHULLADÉK
Palkovics László szerint a 2030-ra tervezett két új atomerőművi blokk mellett szükség van a meglévő négy üzemidejének meghosszabbítására is. Ezek majd 2032-2037 között járnak le, tehát nemcsak néhány évig, hanem sok évig párhuzamos működésben gondolkodik immár a kormány a két erőmű blokkjai kapcsán. (greenfo.hu)
A finn nagyvállalatok és lokális energetikai szolgáltató cégek részvételével létrehozott Fennovoima hivatalosan visszavonta a Hankihivi-1 atomerőmű építési engedélykérelmét. (greenfo.hu)
MEGÚJULÓ ENERGIA
António Gutteres ENSZ-főtitkár ötpontos tervet javasolt a megújuló energiaforrásokra való átállás felgyorsítására: ez magában foglalja a támogatások megvonását a fosszilis tüzelőanyagoktól és a megújuló energiatechnológiák létfontosságú és szabadon hozzáférhetővé tételét mindenki számára. Azt is szorgalmazta, hogy a megújuló energiaforrásokra az államok és a magánbefektetések az eddigiek háromszorosát, évi 4 milliárd dollárt költsenek. (index.hu)
Palkovics László szerint a Mátrai Erőműben hidrogénnel működő erőművet és napelemparkot alakítanának ki. A jövőben a napelemparkok üzemeltetőinek legalább 30 százaléknyi tárolókapacitásról is gondoskodniuk kell. (greenfo.hu)
Az LMP felkéri a kormányt, hogy sürgősen alakítsa át a megújuló energia támogatásának rendszerét. Schmuck Erzsébet társelnök szerint a cél az, hogy a zöldmezős napelemparkokra ne lehessen pályázati forrást nyerni, csupán a barnamezősekre. Kulcskérdés a mezőgazdasági területek megóvása a globális élelmiszerválság küszöbén. háztetők, ipari csarnokok teteje, de parkolók, autópályák, vasútvonalak fölé is telepíthetők lennének napelemparkok. (mti.hu)
TERMÉSZETVÉDELEM
A WWF továbbra is sürgeti az erdőgazdálkodásért és a természetvédelemért egyaránt felelős Agrárminisztériumot, hogy tegyen lépéseket a hazai nemzeti parkokban folyó, gazdasági célú fakitermelés visszaszorítására. Érvényt kell szerezni az 1996-os természetvédelmi törvénynek, és létrehozni a nemzeti parkok övezeti rendszerét, aminek keretei között a természeti szempontból kiemelten értékes erdők egy része kikerülhetne a faanyagtermelésből. Eddig a Hortobágyi Nemzeti Park az egyetlen – erdőkkel minimális mértékben rendelkező – nemzeti park, ahol az övezeteket kialakították.
Gálhidy László, a WWF Erdő programjának vezetője szerint vágásterületekkel, nehéz erdészeti gépekkel járhatatlanná tett utakkal és a kivágott faanyag lerakataival találkozunk minden nemzeti parkunkban, akár fokozottan védett területeken is. Mindez rontja az élővilág fennmaradási esélyeit és az emberi életminőséget egyaránt. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a saját élhető jövőnk érdekében a természeti rendszerek helyreállítására van leginkább szükség. Nehezen igazolható, hogy az ország természeti szempontból legértékesebb, turisztikailag legkedveltebb erdeiben is fát termelünk, azok természetvédelmi kezelése vagy háborítatlanságuk biztosítása helyett. (greenfo.hu)
A macskák nyári elzárásáról döntöttek a németországi Walldorfban, hogy megmentsék a kihalástól a ritka búbospacsirtát. A faj a földön fészkel, ezért fiókái könnyű prédának számítanak a macskafélék számára. A helyi állatvédő egylet igyekezett megnyugtatni macskatartókat, hogy minden jogi lépést megtesznek az „aránytalan” intézkedés visszavonása céljából. (greenfo.hu)
A gödöllői VIII. Nemzetközi Természet-és Környezetvédelmi Filmesztivál második napján átadták a Természet és Környezetvédelmi-, valamint a Kárpát-medence Természeti Értékei Filmfesztivál díjait. A Kék Bolygó Alapítvány Fődíját a Vadlovak – Hortobágyi mese című egész estés film kapta. Az egészestés természetfilmek első helyezettje az Uprooted: Az olimpiai törzs, Révész Bálint alkotása lett. A rövidfilmek versenyében Joanna Craig és Buck O’Donoghue Gonarezhou, az orrszarvúak visszatérése (Gonarezhou, Return of the Rhino) című filmje győzött. A rajz és animációs film kategóriában Ana Stefaniak és Ignatz Johnson-Higham Miért fontos a biológiai sokféleség (Why is Biodiversity Important) című, David Attenborough közreműködésével készült rajzfilmje lett a díjnyertes.
A Kárpát-medence Természeti Értékei szekcióban a hosszú filmek kategóriájának első helyezettje Dan Dinu Vad Románia (Wild Romania) című alkotása győzött. A rövidfilmek között megosztva lett első Drexler Szilárd és Kocsis Tibor Ezeréves vadvízország című alkotása, illetve Kriska György és Kriska Ferenc munkája, A dunavirág rejtély. A Third Eye kategóriában az amatőr alkotók által készített filmek között a Tavasz a siketfajdoknál, Csolbár Ferenc Alpár produkciója bizonyult a legjobbnak. A National Geographic különdíját a Zavaros vizek megfékezése (Briding Trouble Waters) és a Bicajra fel című filmek készítői kapták.
Az M5 televíziós csatorna különdíját Molnár Attila Dávid Folyómentő teherautó-ja kapta. A fesztivál szervezőinek különdíjával a John Davis főszereplésével készült Történetek rólad és rólam nyerte. A zsűri A Gangesz szelleme (The Spirit Of Ganga) című indiai film stábjának ajánlotta fel különdíját a Föld egyik legnagyobb ökológiai problémájának bemutatásáért. A Rockenbauer Pál emlékdíjat Török Zoltánnak, a Vadlovak – Hortobágyi mese és más emlékezetes természetfilmes alkotások rendezőjének adták át. (greenfo.hu) Az Erdei utakon stábja filmsorozatot készít Magyarország natúrparkjairól. (24 óra)
VÍZÜGYEK, SZENNYVÍZ
Elkezdődtek a kármentesítési munkálatok a Sajó szlovákiai szakaszán – erősítette meg Ján Budaj szlovák környezetvédelmi miniszter Nagy István agrárminiszternek a két tárcavezető videókonferencia keretében tartott egyeztetésén. A miniszter üdvözölte, hogy Szlovákia konkrét lépéseket tesz a Sajó szennyezésének megállítása érdekében. Magyarország abban érdekelt, hogy minél előbb sikeresek legyenek a kármentesítési munkálatok. (index.hu)
Leállhat a Sajó szennyezése, így esélyt kaphat a folyó a rehabilitációra. Elképesztő azonban, hogy erre 3 hónapot kellett várni, és ezalatt szabadon ömlött a méreg a folyóba. Elkerülhetetlen lesz a meder szennyezettségének felmérése és annak helyreállítása. A kárelhárítás érdekében a szlovák oldalon tett intézkedésekről közvetlen értesítést nem kap az Országos Vízügyi Főigazgatóság. Siklós Gabriella szóvivő elmondta: a Sajó magyarországi szakaszán végzett vízminőség-ellenőrzés során a nehézfémtartalom-mérések nem jeleztek határérték-túllépést. (Észak-Magyarország)
Ivancsóné Horváth Zsuzsanna, a Győr-Moson-Sopron megyei horgászszövetség ügyvezetője szerint nemcsak a nagy nyári meleg jelent gondot, hanem a tavaszi áradások elmaradása is. Korábban az elöntött rétekre az áradással kijutó halak a sekély, felmelegedő vízben találták meg az íváshoz szükséges feltételeket, ma pedig, ha természetes szaporulatot szeretnénk, költséges beruházásokkal tudják csak biztosítani az íváshoz szükséges körülményeket. (Kisalföld)
Egyre nagyobb problémát gyakorol a nagyvárosokra az ivóvízhiány. A Christian Aid szerint a növekvő népesség és az éghajlatváltozás túl nagy terhet ró az erőforrásokra. A 20. század során globális vízfelhasználás a népességnövekedés üteméhez képest is több mint kétszeresével nőtt. (blikk.hu)
VITATOTT BERUHÁZÁSOK, HULLADÉK
Palkovics László szerint továbbá nagyobb hangsúlyt kell fektetni a hulladékok feldolgozására, mint nyersanyag- és energiaforrásra. (greenfo.hu)
Szerkesztette: Krómer István, TÜPOSZ Kiadói-, Reklám- és Szolgáltató Betéti Társaság